Repertoár 2017/2018

Nulová Gravitace

Balet Praha Junior ve staronové sestavě nastudoval během jubilejního 20. ročníku Letního tanečního workshopu na přelomu srpna a září 2014 tři nové choreografie. Letos jsme se zaměřili na tři mladé tvůrce z vlastní líhně - dva absolventy TCP Annu Jirmanovou (nyní Norrdans, Švédsko), Šimona Kubáně (nyní na volné noze) a maďarského tanečníka a tvůrce Pétera Rovó (nyní sólista baletu Jihočeského divadla). Jirmanová i Kubáň se choreograficky projevovali již během studia a bylo zřejmé, že část svého prokazatelného talentu věnují i v budoucnosti tvorbě. Choreografický slovník je originální a v mnoha směrech překvapivě dobře srozumitelný - žádné postmoderní žvanění ... ale atmosféra všech tří premiérových kusů, která doslova "padá" na diváka, je velmi podobná. Osamocení, hysterie, odcizení, obtížnost komunikace, nedorozumění, melancholie .... to je zřejmě vnitřní svět mladých umělců, našich žáků a nejlepších plodů naší učitelské a umělecké práce. Při dramaturgickém zkoumání příčin jsem si uvědomil, že žádný z premiérových tvůrců ani interpretů dnešního večera již nezažil rok 1989, ani dobu předtím, a naplno již žijí ve svobodném světě a ve svobodné kultuře bez umělých hranic a překážek. Naši učitelé i my - současné vedení TCP - jsme se strašně nadřeli, abychom se toho dožili ..... přesto se musím trochu stydět, v jakém stavu předáváme našim dětem po dalším čtvrtstoletí dalšího tvrdého boje náš svět, kulturu, divadlo ..... a tanec.

Premiérový program doplní obě "janáčkovská" díla, která jsou zařazena do cyklu Roku české hudby: "Z časů minulých" Attily Egerháziho (koláž z "Po zarostlém chodníčku") a "Důvěrná místa" Samuela Delvauxe (koláž z "Kreutzerovy sonáty"), kteří oba přijali zadání k 160. výročí narození Leoše Janáčka. Obě tyto choreografie volně reflektují život našeho hudebního génia a jsou ilustrovány jakoby na pozadí jeho tvorby s využitím fragmentů ze dvou jeho slavných sonát. Eklektický slovník současného tanečního divadla se velmi hodí pro vyjádření složité Janáčkovy duše - doufáme, že i nezkušeného diváka přivede blíže k tomuto modernímu a perspektivnímu žánru ... stejně jako k Janáčkově hudbě. I přes naprosto nulovou podporu grantových komisí (nebo možná právě proto) se opět podařilo obohatit repertoár Baletu Praha Junior o mimořádně kvalitní díla, která budou ještě dlouho představovat pomyslnou výrazovou i technickou laťku pro naše "contemporary" interprety. Proto obě choreografie zůstanou součástí kmenového repertoáru i pro sezónu 2014/2015.

A na závěr - protože i po padesáti letech s úctou studujeme "šmokovskou" dramaturgii - přeci jen trochu odlehčení: tentokrát na slavnou Gounodovu Valpuržinu noc vytvořil Attila Egerházi jako rozvernou taneční frašku "Curtain Up" .... co se taky může udát za oponou, než začne vážné taneční představení. Zde také můžete vidět nové interpretační přírůstky z líhně TCP - nové naděje Baletu Praha Junior.

Držíme palce

p.s.: ..... a moc se nevyčerpejte - společensky ani finančně - o Vánocích .... v lednu budou taky hrát divadla a specielně "taneční divadlo" má pro vás spoustu úžasných nabídek!



Vítej na světě

Takto poetický název nese nový celovečerní rodinný balet v interpretaci souboru Baby Balet Praha, nejmladších konzervatoristů Tanečního centra Praha. Světové premiéry se uskutečnily 2. a 5. února 2016 ve Stavovském divadle v Praze.

Autorský tým zkušených tvůrců dětských choreografií mapuje pět životních etap: narození, dětství, školu, pubertu a dospělost.

Dramaturgie využila mimořádně chytré a poetické texty 24 písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, vlastně jakési mikro scénáře inspirující baletní tvůrce. Toto současné taneční divadlo však nesměřuje pouze k dětským divákům. Nesnaží se být ani infantilní a podbízivé. Naopak, tanečními scénickými prostředky doplněnými projekcí, se snaží vyjádřit životní moudrost, dramatičnost a humanismus, které jsou v textu písní obsaženy.

Projekt tanečního divadla "Vítej na světě" vznikl na námět Vlasty Schneiderové, ředitelky konzervatoře Taneční centrum Praha, která přizvala ke spolupráci nejzkušenější členy tradičního tvůrčího týmu Baby Baletu Praha Pavlu Königsmarkovou, Natálii Houskovou a Agurtzane Pérez Olóriz. Autorem kostýmů je Roman Šolc, scénografii vytvořil Viktor Svidró. Technickou spolupráci zajistili Vladimír Sojka a Ondřej Urban. Producentem díla je studentská umělecká agentura Mezinárodní centrum tance.



Baby Balet Praha: Jak se dělá tanečník a Balet Praha Junior: Stvoření tance

Jedná se o divadelní představení, připravené speciálně pro žáky základních škol a studenty středních škol, které motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci, divadlu a kultuře. Koncepčně navazuje na představení pro mládež známého choreografa Pavla Šmoka "Jak se dělá balet...", kterých se odehrálo více jak 800 repríz.

Samotné představení Jak se dělá tanečník je produkováno od roku 1994 a Stvoření tance od roku 2004. Studenti a pedagogové absolvovali již přes 900 představení, které v 78 domácích a 17 zahraničních městech vidělo přes 260.000 žáků a učitelů.

Scénář - důvodová zpráva:

Moderátor pořadu představí srozumitelným a uceleným způsobem jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický, moderní, jazzový a lidový tanec, taneční sporty,...) Každá žánrová oblast je současně prezentována choreografickými ukázkami z kmenového repertoáru tanečního souboru (Baby Balet Praha, Balet Praha Junior). Choreografie mapují nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od dob klasických romantických baletů až po tvorbu současných choreografů.

Tímto způsobem je možné kultivovat mladé diváky, aby se v přemíře technických a čistě komerčních impulsů naučili vnímat hodnotná umělecká díla, resp. umělecký a výchovný potenciál současného tance a tanečního divadla.

Významný výchovný efekt spočívá také v tom, že diváci neuvidí dospělé taneční hvězdy, zdánlivě nedosažitelných kvalit, ale své vrstevníky, kteří docilují špičkových výkonů na profesionální úrovni. Přehled etud používaných v programu je během jedné sezóny několikrát obměněn - dle aktuálního repertoáru studentů konzervatoře, který studují v průběhu sezóny.

Délka představení je 75 minut bez přestávky, předběžná cena pro žáky je 50 Kč (konečná po dohodě s pořadateli, pedagogický dozor vždy zdarma.)

Představení mohou proběhnout ve vašem městě v následujících termínech - viz tabulka (během tréninkových campů TCP nebo v návaznosti na jiné uměleckých nebo odborné akce s výraznou úsporou za ubytování a dopravu - podrobné info sdělí produkce).