SEZÓNA 2022/23

Zahájili jsme již 2. sezónu v novém sídle, v areálu Branického pivovaru. Mít vlastní zázemí je pro nás jako umělce esenciální a věříme, že se to odrazí i na našich výkonech. To můžete zhodnotit sami a přijít se na nás podívat do divadla. Více se dozvíte v sekci Představení.

              Malá ukázka z představení ELIXÍR. 

                                                                              foto: Sergej GherciuBalet Praha Junior
¨
ELIXÍR

Vážení diváci,

Srdečně vás zveme na taneční představení souboru Balet Praha Junior, ELIXÍR.

V dnešní odcizené a přetechnizované době představuje umělecké dílo důležité lidské pojítko - pokud je důvěryhodné, pravdivé, citově zasahuje a otevírá mysl diváka. Je-li, navíc, dramaturgie večera různorodá - "každý si přijde na své".

Po zážitcích nouzového stavu během epidemie COVID-19 jistě "elixír" všichni potřebujeme. Autorem je již zkušený a "zavedený" choreograf Viktor Konvalinka. Je to pohybové zpracování detektivního příběhu, tanec doplňuje text Štěpána Benyovszkého v originální interpretaci Jiřího Lábuse.

Dramaturgie premiérového večera bude složena z několika choreografií např. Vzpomínky Vlasty Schneiderové, Painted Rainbow Attily Egerháziho nebo Malé pošetilosti Terezy Hlouškové.


STVOŘENÍ TANCE

JAK SE DĚLÁ TANEČNÍK

Jedná se o divadelní představení, připravené speciálně pro žáky základních škol a studenty středních škol, které motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci, divadlu a kultuře. Koncepčně navazuje na představení pro mládež známého choreografa Pavla Šmoka "Jak se dělá balet...", kterých se odehrálo více jak 800 repríz.

Samotná představení Stvoření tance a Jak se dělá tanečník jsou produkována od roku 2004. Studenti a pedagogové absolvovali již přes 900 představení, které v 78 domácích a 17 zahraničních městech vidělo přes 260.000 žáků a učitelů.

Moderátor pořadu představí srozumitelným a uceleným způsobem jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický, moderní, jazzový a lidový tanec, taneční sporty,...) Každá žánrová oblast je současně prezentována choreografickými ukázkami z kmenového repertoáru tanečního souboru Baletu Praha Junior a Baby Balet Praha. Choreografie mapují nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od dob klasických romantických baletů až po tvorbu současných choreografů.

Tímto způsobem je možné kultivovat mladé diváky, aby se v přemíře technických a čistě komerčních impulsů naučili vnímat hodnotná umělecká díla, resp. umělecký a výchovný potenciál současného tance a tanečního divadla.

Významný výchovný efekt spočívá také v tom, že diváci neuvidí dospělé taneční hvězdy, zdánlivě nedosažitelných kvalit, ale své vrstevníky, kteří docilují špičkových výkonů na profesionální úrovni. Přehled etud používaných v programu je během jedné sezóny několikrát obměněn - dle aktuálního repertoáru studentů konzervatoře, který studují v průběhu sezóny.