Letem světem

celovečerní rodinný balet

Námět, scénář a režie/ Theme, Scenario and Direction: Vlasta Schneiderová
Choreografie/Choreography: Vlasta Schneiderová, Pavla Königsmarková, Tereza Hloušková
Dramaturgie a libreto/Dramaturgy and libretto: Štěpán Benyovszký
Hudba/Music: Autor textů - průvodní slovo/Texts: Štěpán Benyovszký 
                         Mluvené slovo/Voiceover: Nela Boudová 
Autor animace a počítačové projekce/Projection and Animation: Michal Mocňák
Kostýmy/Costume design: Markéta Kubíčková, choreografové
Scéna a světelná režie/Set design and Lights direction: choreografové
Zvuková režie: Ondřej Urban, Vladimír Sojka     

Letem světem je unikátní choreografické dílo našich špičkových choreografů, kteří studovali různé tradice a zvyky ze všech koutů světa. V tancích najdete detaily z rozmanitého kulturního dědictví, které jsou dokonale propojeny se současným tancem. Celým představením provází hlas známé herečky, Nely Boudové, s kterou společně procestujeme opravdu celý svět napříč tím nejkrásnějším, co nám kulturní rozmanitost přináší. Zároveň se dozvíme spousty zajímavostí o jednotlivých zemích. Překonáme rozdíly a ukážeme si, že nakonec jsme všichni stejní a toužíme po vzájemném porozumění a lásce.

Praha, 30. dubna 2019: Světová premiéra představení Letem světem proběhne ve středu 29. května 2019 od 19,00 hodin v divadle Hybernia v Praze. Pro Baby Balet Praha, který letos slaví 15. výročí založení, je to již třetí celovečerní titul, který sleduje jednotící ústřední téma a dramaturgickou linii pro nejmladší budoucí profesionály - studenty 3. - 5. ročníku TCP. Svět je rozdělen do dvou jednání a devíti "obrazů": Severní Evropa, Jižní Evropa, Západní Evropa, Střední Evropa, Asie, Afrika, Jižní a Severní Amerika a "doma". Každý obraz obsahuje 2 - 4 taneční etudy, které pohybovým slovníkem, hudbou, kostýmy a počítačovou animací - projekcí prezentují příslušnou etnickou oblast. Pořadem provází virtuální moderátor - natočený hlas - který pozve diváka do následujícího "světa" a připomene specifika každé této oblasti, především z hlediska kulturního.

Letem světem má - stejně jako předchozí tituly - zájezdovou verzi pro produkci projektu: "Invaze tance do regionů". Autorkou námětu a scénáře je Vlasta Schneiderová, choreografii jednotlivých obrazů si rozdělili stálí tvůrci a pedagogové TCP Tereza Hloušková, Pavla Königsmarková a Vlasta Schneiderová. V zájmu zvýšení povědomosti o tanci máme několik intimní produkčních informací pro "fajnšmekry": celková délka programu = 100 minut, počet účinkujících = 22, stavba scény = 6 hodin, bourání = 2 hodiny, rozpočet = 1,2 mil. Kč, plánovaný počet repríz = 85 v sezónách 2019 - 2022.

Slovo scénáristky: nový projekt BBP pro sezónu 2018/19 navazuje na předchozí představení: Vítej na světě. Zatímco v předchozím choreografickém pásmu byl ústředním tématem člověk, jeho narození a zrání do dospělosti, v novém projektu je ústřední téma: lidé na celém světě.

Svět nás provází od rána do večera, od dětství do stáří - je protějškem našeho bdělého vědomí, nikdy se ho nemůžeme zbavit. Nebude to systematický zeměpisný průvodce. Taneční etudy, prostřednictvím hudby z jednotlivých částí světa, přiblíží charakter, životní styl a kulturu lidí, kteří v příslušném kraji žijí. Stylizovaný pohyb - tanec a hudba zprostředkují veskrze lidské prožívání, sdílenou radost, starost, víru, naději, touhu...

Průvodní slovo doplní charakteristiku obyvatel jednotlivých regionů o zeměpisné, historické či kulturní zajímavosti. Počítačová animace na projekčním horizontu podpoří vstup do dalšího světa i vizuálně - typickými symboly právě navštíveného prostředí, kultury, země.

Jan Patočka si všiml, že český pojem "svět" souvisí se slovem světlo, pro Řeky byl svět: kosmos, tedy krása a řád, latinské mundus znamená čistý, anglické world znamená lidský věk, pokolení. "Na svět nepřicházíme do samoty, ale mezi jiné lidi a jejich přičiněním. Chci-li s někým mluvit, musím překlenout propast a rozdíl mezi mým a jeho světem." (Jan Sokol)

V současné době jsou příležitosti pro dělání věcí "od srdce" velmi redukovány. Náš večer by měl diváky přesvědčit, že ještě stále stojí za to hlouběji poznat a pochopit jaký svět mě to vlastně obklopuje, že přes rozdílnosti je tu společný základ: "Kdo miluje doopravdy, ve své lásce k určité osobě miluje celý svět." (Erich Fromm)