Mezinárodní týdny tance 2018

32. ročník 


Vzhledem k intenzívní přípravě 32. ročníku "Mezinárodních týdnů tance" - prvního festivalu současného tance ve Střední Evropě - chceme rámcově představit jeho akce a účastníky.

Tradičně zveme do Prahy významné juniorské soubory - tentokrát to bude "JUNIOR GALA" v neděli 15. dubna od 19,00 hodin ve Vinohradském divadle Bavorský Junior Balet Mnichov se třemi choreografiemi: slavné "Jardi Tancat" Nacha Duata, kvartet "3 preludes" Richarda Siegala a pro nás zcela nové dílo Štěpána Pechara a Ondřeje Vinkláta originálně vytvořené pro Mnichov: "Car chce spát".                                                                                                                                         

Dále vystoupí dvě známá pražská juniorská tělesa: Bohemia Balet (Taneční konzervatoř hl. m. Prahy) s novinkou od Hany Litterové "Dům Bernardy Alby " a Balet Praha Junior (Taneční centrum Praha, konzervatoř - gymnázium) s dílem Lidie Wos (Švédsko) "Pět nebeských sól" a ukázkou z domácí dílny - duetem Šimona Kubaně "Opus 13".

Opus 13 - Balet Praha Junior
Opus 13 - Balet Praha Junior


Další tradiční štace bude "Happening tanečních konzervatoří" ve středu 25. dubna od 19,00 hodin ve Švandově divadle. S ukázkami svého repertoáru vystoupí tentokrát studenti z Györu, Bratislavy, Brna a Prahy. Chceme prezentovat sklizeň toho nejlepšího, co se letos urodilo ve středoevropských uměleckých školách - na špičkové absolventy (na špičkách, v piškotech i naboso) se moc těšíme!


A jako vždy je tu "MTT Open Air"- v pátek 27. dubna od 15,00 hodin opět vystoupí oba studentské soubory TCP - tedy Balet Praha Junior a Baby Balet Praha na piazettě kostela Sv. Václava ve Štefánikově ulici přímo před radnicí Prahy 5. Zatím jsme v Praze 5 "doma" a spolu s kulturními občany Prahy 5 doufáme, že zde najdeme s rozumnými komunálními politiky společnou řeč ..... vždyť řeč těla byl úplně první dorozumívací prostředek mezi lidmi!?


Náš taneční svátek 29. duben vyhlásilo UNESCO už v roce 1982, letos nás pořadatelé - ART 4 PEOPLE - všechny opět zvou večer na Střelecký ostrov (je to neděle). Bude tam "open air" jeviště i taneční ponton přímo na Vltavě a pestrá směsice tanečních ukázek mnoha žánrů.

A konečně - festivalové "GALA MTT" jsme rezervovali na neděli 20. května od 19,00 hodin opět v Divadle na Vinohradech. Divadlo bude patřit těm nejlepším z tzv. "nezávislého" .... myslí se vlastně spíše "nekamenného" komorního tanečního divadla. Jednoznačně nedostižným historickým průkopníkem je zde Pražský komorní balet - letos s novým ambiciózním repertoárem a novými vizemi. Představíme také unikátní 2. generaci DekkaDancers - to jsou převážně sólisté Baletu ND, kteří ještě "po šichtě" ve Zlaté kapličce jsou schopni vytvořit originální repertoár a strhujícím způsobem ho interpretovat. Program doplní Balet Praha Junior (TCP), naši mladí cestovatelé po regionech a neúnavní propagátoři tanečního divadla všude tam, kde se najde "pár prken .....".


Součástí festivalu jsou samozřejmě i semináře, masterclassy a workshopy - většinou v sídle TCP na Žvahově - určené ale - na rozdíl od těch prvních slavných masových undergroundových ročníků - již výhradně profesionálním tvůrcům, asistentům, pedagogům a interpretům - tedy těm, kteří toto vše mohou dokonale využít pro diváky tanečního divadla!