Balet Praha Junior


Kvalitní juniorský soubor - opřený o mladické nadšení a výrazné profesionální výkony - může vytvářet velmi zajímavou a originální dramaturgii především tam, kde si to tradiční "kamenná" divadla z různých důvodů nemohou dovolit. S nižšími náklady, jednoduššími produkčními a technickými podmínkami se také otevírá cesta do regionálních divadel, a nových kulturních center. Těleso je velmi mobilní a může reagovat i na společenskou a komerční objednávku mimo divadelní prostory. Studenti TCP absolvovali v posledních 6 sezónách 486 představení v 70 domácích a 15 zahraničních městech.

"Balet Praha Junior" je komorní soubor složený ze studentů a absolventů Tanečního centra Praha na začátku jejich kariéry (věk 16 - 21 let). Tradice sahá až do roku 1961 - tehdy v undergroundu a později pod záštitou Univerzity Karlovy postupně vzniká umělecké těleso "mladých" po vzoru Haagu, Paříže a Barcelony. 


Současný název souboru vznikl z úcty k slavnému "Baletu Praha" a generaci tvůrců, kteří v 60. letech přinesli na česká jeviště "současný tanec". Repertoár vzniká především při workshopech před významnými festivaly a zájezdy: Nyon, Londýn, Paříž, Aberdeen, Tropea, New York, ale také Valtice a především Praha. Souborem prošlo již několik generací domácích tanečníků a tvůrců, počínaje Jiřím Kyliánem a Vlastimilem Harapesem přes Františka Pokorného, Jana Hartmanna a Ivanku Kubicovou, až po Petra Zusku a Jana Kodeta. Kromě domácích "hvězd" souborem prošly desítky mladých umělců z Barcelony, Bratislavy, Budapešti, Brna, Lublaně, Ostravy, Paříže, Varšavy.... v poslední době také Američané a Kanaďané, kteří každoročně nastudují několik jednoaktových choreografií v délce 2 - 3 hodiny. 

Významní zahraniční tvůrci značně ovlivňují dramaturgii souboru: Samuel Delvaux (BEL), Attila Egerházi (HUN), Jochen Heckmann (GER), Rui Horta (POR), César Moniz (POR), Ramón Ollér (ESP), Michael Popper (GB), Julio Rivera (USA), Jo Stromgren (NOR), Bruce Taylor (USA), Jiří Voborský (USA), Derek Williams (USA), Lidia Wos (SWE, POL).   V domácí tvůrčí dílně jsou zastoupeni jak pedagogové - Vlasta Schneiderová, Antonín Schneider, Pavla Königsmarková, Eva Plocková, ale již také studenti a absolventi: Nikol Šneiderová, Anna Jirmanová, Šimon Kubáň, Lubomír Kábrt, Aleš Hanzlík a Marek Strýček. Také hudební složka kmenových choreografií má "postmoderní" rozměry: od W. A. Mozarta a Charlese Gounoda přes Johna Cage a Arvo Pärta po Jacquese Brela a Dead Can Dance.


Repertoár

2018/19 

Quatro Dances - Originální kolekce jednoaktových baletů mapující hranice současného tanečního divadla v sezóně 2018/19

Stvoření tance - umělecký vzdělávací program 
New Beginning 

Choreografie/ Choreography: Lidia Wos (Polsko/Švédsko)
Hudba/ Music: Orkestra Del Sol
Asistent/ Assistant: Jan Schneider
Kostýmy/ Costumes: Lidia Wos

Tanečníci stojí před hromadou starých kufrů, se kterými musí postupně v neustálém pohybu odvyprávět, co kufr na jevišti evokuje - bolestný odchod, rozpačitý příchod, životní rozhodnutí, nejisté čekání na perónu, strach z budoucnosti, melancholické vzpomínky, hledání nového světa a nové naděje - prostě "nový začátek".

Je to už čtvrté dílo této skandinávské umělkyně se slovanskými kořeny pro naše tanečníky - a její imaginace ..... a také nároky na tanečníky i diváky stále gradují!


 Intimate Spaces 

Choreografie/ Choreography: Samuel Delwaux (BEL)
Hudba/ Music: Leoš Janáček (fragmenty z Kreutzerovy sonáty)
Asistent/ Assistant: Antonín Schneider
Kostýmy/ Costumes: Evelyna Martirosyan Buglak, Mireia Agustí Ferrando

Dílo "Důvěrná místa" se velmi abstraktně dotýká bolestného vztahu umělce přecitlivělého na "ženskou inspiraci" všude kolem. Nehledejte v tom ale Janáčkův "životopis" je to velmi drastická, ale velmi stylizovaná a abstraktní sonda spíše do Janáčkovy hudby, než do jeho života, je to poklona velkému hudebnímu géniovi, pro kterého byl ženský element vždy sžíravou a věčně nenaplněnou inspirací.


(S)witch lake
Choreografie / Choreography: Kevin Durwael (BEL)
Asistent / Assistant: Linda Svidró
Hudba / Music: P. I. Čajkovski

Pokolikáté už se my tanečníci vracíme k Čajkovskému? Tentokrát nabízíme moderní pohled mimořádně talentovaného belgického tvůrce Kevina Durwaela na několik skutečných perel z kultovního Labutího jezera. Vychutnejte si slavné romantické hudební motivy vyjádřené zcela moderním pohybovým slovníkem. Je to symbolické smíření mezi klasikou a modernou, na které jsme čekali celé 20. století. Tanečníci opravdu musejí stále "přepínat" mezi oběma technikami, styly a donedávna nesmiřitelnými tanečními světy - to postmoderní "přepínání" - "switch" v názvu díla je opravdu příznačné. Jak to asi tradiční baletní diváci přijmou ..... a co ti úplně noví?


Opus 13
Choreografie / Choreography: Šimon Kubáň
Asistent / Assistant: Viktor Svidró (HUN)
Hudba / Music: Max Richter

"Když kámen, kov i moře, celý svět všemocná smrt tak nelítostně sžírá, jak tuhle spoušť má krása vydržet, když křehký květ je celá její síla?" 


Five Solos to Heaven 

Choreografie / Choreography: Lidia Wos (Swe/Pol)  Asistent / Assistant: Antonín Schneider              Hudba / Music: Georges Bizet, Rodion Ščedrin 


"5 nebeských sól" se pohybuje mezi snem a realitou, kolektivismem a individualismem, jiskřivou energií a hloubavou melancholií. Je to hravé představení plné fantazie, které chce promlouvat přímo k divákově představivosti."  


Sám se sebou / Closed Curtain
Choreografie / Choreography:Samuel Delvaux (BEL)
Asistent / Assistant: Linda Svidró a Viktor Svidró (HUN)
Hudba / Music: Nikola Porpora
Premiéra / Opening Night: 8. 1. 2000, Stavovské divadlo, Praha

Tento duet byl v roce 1999 první příležitostí studovat v ČR dílo vynikajícího maďarského choreografa Attily Egerháziho. Muž a jeho dívčí alter ego, se kterým stále soupeří a snaží se od něj osvobodit. Dílo je po technické i výrazové stránce vždy velkou výzvou pro nejlepší sólisty Baletu Praha Junior - v roce 2005 s ním dva z nich excelovali až ve finálovém večeru mezinárodní televizní soutěže European Broadcasting Union.


I-dentity
Choreografie / Choreography:Samuel Delvaux (BEL)
Asistent / Assistant: Pavla Konigsmarková
Hudba / Music: Les Tambours du Bronx, Kampen, TWDY
Premiéra / Opening Night: 6. 10. 2016, Švandovo divadlo, Praha

Hledáme své místo ve světě, každý se cítí být osobností, ale každý musí respektovat "pravidla" a přitom zůstat "svůj". Někdy jsou společenské konvence tak silné a svazující, že jim člověk není schopen čelit a podléhá a tzv. ho to "semele". Uniformitu lze nonverbálními prostředky dobře představit, stejně tak výrazný individuální projev je samozřejmou výbavou kvalitních tanečníků. Toto vše uvidí diváci v komorním tanečním dramatu doprovázeného převážně strhujícím doprovodem bicích.


Odd Couples
Choreografie / Choreography:Attila Egerházi (HUN)
Asistent / Assistant: Linda Svidró
Hudba / Music: Tommy Dorsey,Pink Martini, Nat King Cole
Premiéra / Opening Night: 19. 4. 2013, Jihočeské divadlo, České Budějovice

"Rozladěné" je lehce sarkastická taneční humoreska o často obrácených rolích muže a ženy ve společnosti i partnerských vztazích a situacích, které tyto převrácené role mohou způsobit," řekl o vzniku inscenace na pestrou hudební koláž s názvem Rozladěné (Odd Couples) slavný maďarský choreograf Attila Egerházi. Chceme naladit Vás diváky na vnímání krásy pohybu, které sice v čase pomíjí, ale jsou věčné ve vteřině, po kterou jej na jevišti sledujeme!Stvoření tance

Stvoření tance je profilové výchovné a vzdělávací představení tanečního divadla, která v mnoha regionech dosud chybělo a zcela se vymyká nepřeberné činoherní nabídce agenturních pořadů pro školy! 

Dramaturgie je zaměřena speciálně na 1. a 2. stupeň základních škol - prostřednictvím 15 vybraných ukázek světového a domácího repertoáru motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k pohybu, tanci, divadlu a kultuře.
V roce 2011, kdy TCP oslavilo 50. výročí založení, mělo za sebou již přes 500 těchto představení v 62 domácích a 14 zahraničních městech (záštitu poskytlo UNESCO, MŠMT, MK, ND a AMU).

Moderátor pořadu (75 minut bez přestávky) představí srozumitelným a uceleným způsobem jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický balet, moderní tanec, jazzový a lidový tanec, taneční sporty,...) 

Každá žánrová oblast je současně prezentována choreografickými ukázkami z kmenového repertoáru jednoho ze dvou uměleckých těles konzervatoře TCP. 

Choreografie mapují nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od dob klasických romantických baletů až po tvorbu současných choreografů. Tímto způsobem se snažíme kultivovat mladé diváky, aby se v přemíře technických a čistě komerčních impulsů naučili vnímat hodnotná umělecká díla, resp. umělecký a výchovný potenciál současného tance a tanečního divadla. 

Významný výchovný efekt spočívá také v tom, že diváci neuvidí dospělé taneční hvězdy zdánlivě nedosažitelných kvalit, ale své vrstevníky, kteří již rozvinuli svůj talent a další profesní předpoklady do výjimečných profesionálních výkonů.