Repertoár 2019/2020

Baby Balet Praha: Jak se dělá tanečník a Balet Praha Junior: Stvoření tance

Jedná se o divadelní představení, připravené speciálně pro žáky základních škol a studenty středních škol, které motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci, divadlu a kultuře. Koncepčně navazuje na představení pro mládež známého choreografa Pavla Šmoka "Jak se dělá balet...", kterých se odehrálo více jak 800 repríz.

Samotné představení Jak se dělá tanečník je produkováno od roku 1994 a Stvoření tance od roku 2004. Studenti a pedagogové absolvovali již přes 900 představení, které v 78 domácích a 17 zahraničních městech vidělo přes 260.000 žáků a učitelů.

Scénář - důvodová zpráva:

Moderátor pořadu představí srozumitelným a uceleným způsobem jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický, moderní, jazzový a lidový tanec, taneční sporty,...) Každá žánrová oblast je současně prezentována choreografickými ukázkami z kmenového repertoáru tanečního souboru (Baby Balet Praha, Balet Praha Junior). Choreografie mapují nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od dob klasických romantických baletů až po tvorbu současných choreografů.

Tímto způsobem je možné kultivovat mladé diváky, aby se v přemíře technických a čistě komerčních impulsů naučili vnímat hodnotná umělecká díla, resp. umělecký a výchovný potenciál současného tance a tanečního divadla.

Významný výchovný efekt spočívá také v tom, že diváci neuvidí dospělé taneční hvězdy, zdánlivě nedosažitelných kvalit, ale své vrstevníky, kteří docilují špičkových výkonů na profesionální úrovni. Přehled etud používaných v programu je během jedné sezóny několikrát obměněn - dle aktuálního repertoáru studentů konzervatoře, který studují v průběhu sezóny.

Délka představení je 75 minut bez přestávky, předběžná cena pro žáky je 50 Kč (konečná po dohodě s pořadateli, pedagogický dozor vždy zdarma.)

Představení mohou proběhnout ve vašem městě v následujících termínech - viz tabulka (během tréninkových campů TCP nebo v návaznosti na jiné uměleckých nebo odborné akce s výraznou úsporou za ubytování a dopravu - podrobné info sdělí produkce).

Baby Balet Praha

Letem světem

celovečerní programtanečního divadla - rodinný titul

(2 jednání 50 + 40 minut) komponovaný z 9 obrazů - 24 etnických tanečních etud

Námět, scénář a režie: Vlasta Schneiderová

Choreografie: Vlasta Schneiderová, Pavla Königsmarková, Tereza Hloušková

Autor textů - průvodní slovo: Štěpán Benyovszký

Mluvené slovo - nahrávka: Nela Boudová

Autor animace - počítačové projekce: Michal Mocňák

Kostýmy: Markéta Kubíčková, choreografové

Realizace kostýmů: firma FAMOOD

Scénografie a světelná režie: choreografové

Zvuková režie: Ondřej Urban, Vladimír Sojka

Tančí: Baby Balet Praha: 25 studentů 3. - 6. ročníku TCP

Producent: Taneční centrum Praha, konzervatoř - gymnázium

Produkce: Mezinárodní centrum tance

Charakteristika:

Letem světem je unikátní choreografické dílo našich špičkových choreografů, kteří studovali různé tradice a zvyky ze všech koutů světa. V tancích najdete detaily z rozmanitého kulturního dědictví, které jsou dokonale propojeny se současným tancem.

Celým představením provází hlas známé herečky, Nely Boudové, s kterou společně procestujeme opravdu celý svět napříč tím nejkrásnějším, co nám kulturní rozmanitost přináší. Zároveň se dozvíme spousty zajímavostí o jednotlivých zemích.

Překonáme rozdíly a ukážeme si, že nakonec jsme všichni stejní a toužíme po vzájemném porozumění a lásce.

Résume:

Projekt Baby Baletu Praha navazuje na předchozí představení: Vítej na světě. Zatímco v předchozím choreografickém pásmu byl ústředním tématem člověk, jeho narození a zrání do dospělosti, v novém projektu je ústřední téma: lidé na celém světě. Svět nás provází od rána do večera, od dětství do stáří - je protějškem našeho bdělého vědomí, nikdy se ho nemůžeme zbavit.

Nebude to systematický zeměpisný průvodce. Taneční etudy, prostřednictvím hudby z jednotlivých částí světa, přiblíží charakter, životní styl a kulturu lidí, kteří v příslušném kraji žijí. Stylizovaný pohyb - tanec a hudba zprostředkují veskrze lidské prožívání, sdílenou radost, starost, víru, naději, touhu...

Průvodní slovo doplní charakteristiku obyvatel jednotlivých regionů o zeměpisné, historické či kulturní zajímavosti. Počítačová animace na zadním projekčním horizontu podpoří vstup do světa i vizuálně - typickými symboly právě navštíveného prostředí, kultury, země.

V současné době jsou příležitosti pro dělání věcí "od srdce" velmi redukovány. Náš večer by měl diváky přesvědčit, že ještě stále stojí za to hlouběji poznat a pochopit jaký svět mě to vlastně obklopuje, že přes rozdílnosti je tu společný základ:

"Kdo miluje doopravdy, ve své lásce k určité osobě miluje celý svět." (Erich Fromm)

Balet Praha Junior:

Quatro Dances

Celovečerní program Baletu Praha Junior složený ze čtyř jednoaktových baletů, které považujeme za další pokračování naší umělecké vize současného tanečního divadla. Hledáme další nové impulzy - dramatické, hudební výtvarné, zkoušíme nové nápady a efekty, chceme probudit novou fantazii a emoce našeho tradičního publika, a zvědavost nového diváka, který do divadla jen zabloudil ...... a už ho "nepustíme". A hlavně to musí být srozumitelné, poctivě inscenované ....... a naši juniorští interpreti se musí úplně "rozdat".

Je to také jakási "předváděčka" pro naše regionální partnery - tedy vše musí být důsledně mobilní (rychle postavit a ještě rychleji zbourat a naložit a pryč). Z každých pár prken - "která znamenají svět" - se musí rychle vykouzlit "broadwayská" taneční scéna, která musí splnit i ta nejbláznivější přání inscenátorů, ale zároveň se to musí vejít do tří mikrobusů a nesmí to moc stát (už jsme to vyzkoušeli v 98 městech)! Tyhle starosti ale divák nesmí vnímat - musí se bavit a definitivně zařadit taneční divadlo do svého kulturního kalendáře - pak budeme šťastní i my a uděláme pro to doslova všechno (bez ohledu na to, co si myslí grantové komise a ti, co drží v ruce kulturní "kasu"). Taneční umění nemůže být pořád jen tou příslovečnou spící krasavicí, musí se stát chytrou Popelkou, která se po mnoha útrapách přeci jen prosadí .... a navzdory maceše nakonec zazáří.

Začínáme s Leošem Janáčkem ("Intimate Spaces") - v této sezóně si připomínáme obě výročí: narození (165 let) i úmrtí (90 let). Kreutzerova sonáta inspirovala belgického choreografa Samuela Delvaux k úvaze o Mistrovi a jeho rušivých a stále provokujících múzách.

Letošní světovou premiéru švédské choreografky Lidie Wos "A New Beginning" jsme začátkem ledna provedli na Nové scéně Národního divadla - dnes je vlastně 2. premiéra. Hromada kufrů na jevišti vždy evokuje mnoho představ: odcházení, přicházení, loučení, smutek, naději, nové poznání, pálení mostů za minulostí, melancholické vzpomínky ..... vyberte si - na každého se dostane.

"Opus 13" je - už podle čísla - dílo zkušeného absolventa TCP Šimona Kubaně - postavil velmi intimní duet paradoxně zasypaný komerčními zlatými konfetami, které jakoby stále narušují rozjímání muže a ženy v mimořádně technicky náročném partnerském spojení.

"So in Love" je obnovenou premiérou - byl postaven pro Balet Praha Junior před deseti lety a pak přepracován pro Balet v Českých Budějovicích - náročné dílo Attily Egerháziho má mnoho tváří - od kabaretních neónů a taneční show pro ty, co se chtějí především bavit, až po intimní pasáže pro vnímavé diváky, co se nestydí za trochu dojetí a melancholie.