Repertoár 2020/2021

Baby Balet Praha: Jak se dělá tanečník

a

Balet Praha Junior: Stvoření tance


Jedná se o divadelní představení, připravené speciálně pro žáky základních škol a studenty středních škol, které motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci, divadlu a kultuře. Koncepčně navazuje na představení pro mládež známého choreografa Pavla Šmoka "Jak se dělá balet...", kterých se odehrálo více jak 800 repríz.

Samotná představení Stvoření tance a Jak se dělá tanečník jsou produkována od roku 2004. Studenti a pedagogové absolvovali již přes 900 představení, které v 78 domácích a 17 zahraničních městech vidělo přes 260.000 žáků a učitelů.

Moderátor pořadu představí srozumitelným a uceleným způsobem jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický, moderní, jazzový a lidový tanec, taneční sporty,...) Každá žánrová oblast je současně prezentována choreografickými ukázkami z kmenového repertoáru tanečního souboru Baletu Praha Junior a Baby Balet Praha. Choreografie mapují nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od dob klasických romantických baletů až po tvorbu současných choreografů.

Tímto způsobem je možné kultivovat mladé diváky, aby se v přemíře technických a čistě komerčních impulsů naučili vnímat hodnotná umělecká díla, resp. umělecký a výchovný potenciál současného tance a tanečního divadla.

Významný výchovný efekt spočívá také v tom, že diváci neuvidí dospělé taneční hvězdy, zdánlivě nedosažitelných kvalit, ale své vrstevníky, kteří docilují špičkových výkonů na profesionální úrovni. Přehled etud používaných v programu je během jedné sezóny několikrát obměněn - dle aktuálního repertoáru studentů konzervatoře, který studují v průběhu sezóny. 


Balet Praha Junior 

Elixír

Vážení diváci,

Srdečně vás zveme na taneční představení souboru Balet Praha Junior, ELIXÍR.

V dnešní odcizené a přetechnizované době představuje umělecké dílo důležité lidské pojítko - pokud je důvěryhodné, pravdivé, citově zasahuje a otevírá mysl diváka. Je-li, navíc, dramaturgie večera různorodá - "každý si přijde na své".

Dramaturgie premiérového večera bude složena z několika choreografií. Vedle osvědčených choreografických "stálic", jsme tradičně nabídli spolupráci mladému umělci: choreografii ELEMENTS vytvořil sólista Laterny magiky ital Gianvito Attimonelli.

Celý večer je nazván podle poslední choreografie. Po zážitcích nouzového stavu během epidemie COVID-19 jistě "elixír" všichni potřebujeme. Autorem je již zkušený a "zavedený" choreograf Viktor Konvalinka. Je to pohybové zpracování detektivního příběhu, tanec doplňuje text Štěpána Benyovszkého v originální interpretaci Jiřího Lábuse.

Celovečerní program (2 jednání 40 + 35 minut) komponovaný ze 4 jednoaktových děl. Choreografie se mění dle aktuálního repertoáru souboru.

Na detailech pracujeme.


Baby Balet Praha

Letem světem

Námět, scénář a režie: Vlasta Schneiderová
Choreografie: Vlasta Schneiderová, Pavla Königsmarková, Tereza Hloušková
Autor textů - průvodní slovo: Štěpán Benyovszký
Mluvené slovo - nahrávka: Nela Boudová
Autor animace - počítačové projekce: Michal Mocňák
Kostýmy: Markéta Kubíčková, choreografové
Realizace kostýmů: firma FAMOOD
Scénografie a světelná režie: choreografové
Zvuková režie: Ondřej Urban, Vladimír Sojka
Tančí: Baby Balet Praha: 25 studentů 3. - 6. ročníku TCP
Producent: Taneční centrum Praha, konzervatoř - gymnázium
Produkce: Mezinárodní centrum tance


Charakteristika:

Letem světem je unikátní choreografické dílo našich špičkových choreografů, kteří studovali různé tradice a zvyky ze všech koutů světa. V tancích najdete detaily z rozmanitého kulturního dědictví, které jsou dokonale propojeny se současným tancem.

Celým představením provází hlas známé herečky, Nely Boudové, s kterou společně procestujeme opravdu celý svět napříč tím nejkrásnějším, co nám kulturní rozmanitost přináší. Zároveň se dozvíme spousty zajímavostí o jednotlivých zemích.

Překonáme rozdíly a ukážeme si, že nakonec jsme všichni stejní a toužíme po vzájemném porozumění a lásce.

celovečerní programtanečního divadla - rodinný titul

(2 jednání 50 + 40 minut) komponovaný z 9 obrazů - 24 etnických tanečních etud