Repertoár 2023/2024

Zahajujeme již 3. sezónu v Domě tanečního umění

Balet Praha Junior
¨
Moz-Art

Vážení diváci,

Srdečně vás zveme na taneční představení souboru Balet Praha Junior "Moz-Art"

Nové komponované představení tanečního divadla o dvou jednáních, jehož první část je složená z jednoaktových choreografií významných českých autorů, druhé jednání, je koláží tanečních prvků a myšlenek na hudební fragmenty Mozartovy hudby vyznačující se humorem, láskou a dramatem. Je tak dílem mnoha rozličných poloh, jako byl Mozart sám.

Tančí nejlepší studenti Tanečního centra Praha konzervatoře – gymnázia, členové Baletu Praha Junior ve spolupráci s profesionálními tanečníky Pražského komorního baletu.

Mirabell

Choreografie Mirabell je inspirována geniální hudbou skladatele Wolfganga Amadea Mozarta, na první poslech optimistickou, ale ve své podstatě intimní, plnou skrytých významů a symbolů. Hudba je podle Egerháziho poezií, dílem mnoha poloh stejně rozličných, jako byl Mozart sám.

Název Mirabell odkazuje na atmosféru barokního zámku a jeho květinových zahrad v Salzburgu.

Mozartovu dobu podtrhují kostýmní návrhy od Andrey T. Haamer, které tvoří symbolické spojení mezi tím, co bylo, je a bude, podtrhují nadčasovost obsahu.


Baby Balet Praha
¨
Vítej na světě II

Vážení diváci,

Srdečně vás zveme na taneční představení souboru Baby Balet Praha, Vítej na světě II.

Nový celovečerní rodinný titul tanečního divadla v interpretaci souboru Baby Balet Praha, nejmladších studentů konzervatoře-gymnázia Taneční centrum Praha.

Autorský tým zkušených tvůrců dětských choreografií mapuje pět životních etap: narození, dětství, školní léta, pubertu a dospělost.

Dramaturgie využila mimořádně chytré a poetické texty 24 písní Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře, které představují mikro-scénáře pro jednotlivé choreografie. Toto současné taneční divadlo však nesměřuje pouze k dětským divákům. Nesnaží se být ani infantilní, ani podbízivé. Naopak, tanečními a scénickými prostředky, doplněnými projekcí, se snaží vyjádřit životní moudrost, dramatičnost a humanismus, které jsou v textech písní obsažené.

Projekt vznikl na námět Vlasty Schneiderové. Zdeněk Svěrák vytvořil pro jednotlivé životní etapy originální autorský text, který také namluvil.


STVOŘENÍ TANCE a JAK SE DĚLÁ TANEČNÍK

Jedná se o divadelní představení, připravené speciálně pro žáky základních škol a studenty středních škol, které motivuje mladou generaci k aktivnímu přístupu k tanci, divadlu a kultuře. Koncepčně navazuje na představení pro mládež známého choreografa Pavla Šmoka "Jak se dělá balet...", kterých se odehrálo více jak 800 repríz.

Samotná představení Stvoření tance a Jak se dělá tanečník jsou produkována od roku 2004. Studenti a pedagogové absolvovali již přes 900 představení, které v 78 domácích a 17 zahraničních městech vidělo přes 260.000 žáků a učitelů.

Moderátor pořadu představí srozumitelným a uceleným způsobem jednotlivé taneční techniky a jejich historii (klasický, moderní, jazzový a lidový tanec, taneční sporty,...) Každá žánrová oblast je současně prezentována choreografickými ukázkami z kmenového repertoáru tanečního souboru Baletu Praha Junior a Baby Balet Praha. Choreografie mapují nejvýznamnější období a umělecké osobnosti taneční historie od dob klasických romantických baletů až po tvorbu současných choreografů.

Tímto způsobem je možné kultivovat mladé diváky, aby se v přemíře technických a čistě komerčních impulsů naučili vnímat hodnotná umělecká díla, resp. umělecký a výchovný potenciál současného tance a tanečního divadla.

Významný výchovný efekt spočívá také v tom, že diváci neuvidí dospělé taneční hvězdy, zdánlivě nedosažitelných kvalit, ale své vrstevníky, kteří docilují špičkových výkonů na profesionální úrovni. Přehled etud používaných v programu je během jedné sezóny několikrát obměněn - dle aktuálního repertoáru studentů konzervatoře, který studují v průběhu sezóny.